Close

Trust websites

Stronger... Together

Search

Staff list

Admin Support

Staff

Name

Subject

Role

L Thresher

Finance Manager

H Brown

Executive Assistant

A Prjanikov

Finance Officer

L Scothern

Admin Officer

S McCluskie

Data Systems/Admin Manager

K Walters

Exams Officer

E Essex

Administrative Assistant

P Dilks

Administrative Assistant

R Mason

Administrative Assistant

V Spencer

Administrative / Attendance Assistant

M Bull

Attendance Officer

L Flower

Education Welfare / Attendance

Alternative Provision

Staff

Name

Subject

Role

C Haywood

Music

Peripatetic Music Teacher

H Hepworth

Art

Teacher

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

A Chilton

Science

Director of Alternative Provision

Staff

Name

Subject

Role

N Bregazzi - Hall

Merrill Hall

Merrill Hall Coordinator

L Slaney

Merrill Hall

Merrill Hall Coordinator

Catering

Staff

Name

Subject

Role

T Walters

Catering Manager

A Broughton

Catering

C Briscoe

Catering

A Fleming

Catering

J Knott

Catering

S Nedza

Catering

L Todd

Catering

S Watson

Catering

E Renshaw

Midday Supervisor

Design Technology and Art

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

M Pezzack

DT

Curriculum Leader of DT and Art

Staff

Name

Subject

Role

B Pick

DT

KS4 Progress Leader

H Rogers

DT

Teacher (Supply)

C Wilkins

Art

Teacher

E Buxton

Art

Teacher

H Hepworth

Art

Teacher

English

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

A Gyte

English

Curriculum Leader of English

Staff

Name

Subject

Role

P Beedle

English

Acting Headteacher

A Smith

English

Teacher / Literacy Co-ordinator

N Patel

English

Teacher

P Hall

English

Teacher / Head of Nightingale

K Page

English

Teacher

Vacancy

English

Teacher

Humanities

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

G Rai

Humanities

Curriculum Leader of Humanities

Staff

Name

Subject

Role

Y Exley

Humanities

Teacher

B Berhane

Humanities

Teacher

N Hughes

Humanities

Teacher

B Clarke

Humanities

Teacher

ICT and Business

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

L Gilbert

ICT and Business

KS3 Raising Standards Leader

Staff

Name

Subject

Role

S Siame

ICT and Business

Teacher

G Cousins

ICT and Business

Teacher

Languages

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

G Quick

Languages

Curriculum Leader of Languages

Staff

Name

Subject

Role

A Decaudaveine

Languages

Teacher

Y Lamoudi

Languages

Assistant Head (Trust)

Learning Centre

Staff

Name

Subject

Role

E Nemeth

EAL

Teacher of EAL

L Stokes

Nurture

Nurture Teacher

E Hughes

Nurture

Nurture Teacher / Safeguarding Officer

C Wibberley

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

Y Garbett

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

D Bual

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

M Nwokolo

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

J Hargreaves

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

P Bailey

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

M Kinderys

Learning Support /EAL

Learning and Inclusion Assistant

N Smith

Vocational

Director of DSEN

Maths

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

P McCaughey

Maths

KS4 Raising Standards Leader / Curriculum Leader of Maths

N Prasad

Maths

Second in Department / Curriculum Leader of Maths

Staff

Name

Subject

Role

W McNaught

Maths

Director of Attendance, Parental Engagement and Ethos.

G Cousins

Maths

Teacher

C Parker

Maths

Teacher

A Todd

Maths

Teacher

Other Support

Staff

Name

Subject

Role

J Cook

DT

DT Technician

E Hughes

Nurture

Safeguarding Officer

S Boulton

Science

Science Technician

J Garton

Science

Science Technician

M Cooper

Cover

Associate/Cover Teacher

J Sweetman

Cover

Associate/Cover Teacher

S Clewlow

Systems Manager

B Leeming

IT Technician

R Leach

Information and Resources Manager / Librarian

S Whiting

Safeguarding Officer

PE

Staff

Name

Subject

Role

A Todd

PE / Health and Nutrition

Teacher

L Cameron

PE / Dance

Teacher

E Bradbury

Music

Teacher (Trust)

*Vacancy

Drama

Teacher (Trust)

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

A Winfield

PE

Curriculum Leader of PE / KS3 Progress Leader

Staff

Name

Subject

Role

L Turner

PE

Assistant Head Behaviour and Attendance

P Brown

PE

Director of Teaching and Learning

A Hopkins

PE

Teacher / Head of Shackleton

A New

PE

Teacher / Head of Windsor

Z Hughes

PE

Teacher / Enrichment Coordinator

Safeguarding

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

Richard

Counsellor

Fran

Counsellor

Miss Hughes

Safeguarding Officer

Mrs Matthews

Designated Safeguarding Lead

Mrs Whiting

Deputy Safeguarding Lead

Science

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

R Beale

Science

Director of Timetabling and Curriculum / Curriculum Leader of Science

Staff

Name

Subject

Role

G Sumpton

Science

ITT Coordinator / Teacher

B Pearce-Brindley

Science

Acting Deputy Headteacher

A Chilton

Science

Director of Alternative Provision

M Holmes

Science

Teacher

C Hill

Science

Teacher

A New

Science

Teacher / Head of Windsor

Z Hughes

Science

Teacher / Enrichment Coordinator

V Marciano

Science

Teacher / Schools Direct

Senior Leadership Team

Staff

Name

Subject

Role

P Beedle

English

Acting Headteacher

B Pearce-Brindley

Science

Acting Deputy Headteacher

A Chilton

Science

Director of Alternative Provision

R Beale

Science

Director of Timetabling and Curriculum / Curriculum Leader of Science

N Smith

Vocational

Director of DSEN

P McCaughey

Maths

KS4 Raising Standards Leader / Curriculum Leader of Maths

W McNaught

Maths

Director of Attendance, Parental Engagement and Ethos.

L Gilbert

IT

KS3 Raising Standards Leader

P Brown

PE

Director of Teaching and Learning

L Turner

PE

Assistant Head Behaviour and Attendance

H Matthews

Director of Safeguarding

L Thresher

Finance Manager

Y Lamoudi

Languages

Assistant Head (Trust)

Student Engagement Team

Staff

Name

Subject

Role

Mrs H Glenn

SET Team Leader

Miss O Thomas

Student Engagement Team Member

Mrs J Allen

Student Engagement Team Member

Mrs J Brown

Student Engagement Team Member

Mr M Dale

Student Engagement Team Member

Miss M Henry-Morgan

Student Engagement Team Member / Head of Brunel

Vocational

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

*Vacancy

Vocational

Curriculum Leader of Vocational and IAG

Staff

Name

Subject

Role

N Smith

Vocational

Director of DSEN

J Peach

Vocational

Teacher

L Gallagher

Vocational

Teacher

Admin Support

Staff

Name

Subject

Role

L Thresher

Finance Manager

H Brown

Executive Assistant

A Prjanikov

Finance Officer

L Scothern

Admin Officer

S McCluskie

Data Systems/Admin Manager

K Walters

Exams Officer

E Essex

Administrative Assistant

P Dilks

Administrative Assistant

R Mason

Administrative Assistant

V Spencer

Administrative / Attendance Assistant

M Bull

Attendance Officer

L Flower

Education Welfare / Attendance

Alternative Provision

Staff

Name

Subject

Role

C Haywood

Music

Peripatetic Music Teacher

H Hepworth

Art

Teacher

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

A Chilton

Science

Director of Alternative Provision

Staff

Name

Subject

Role

N Bregazzi - Hall

Merrill Hall

Merrill Hall Coordinator

L Slaney

Merrill Hall

Merrill Hall Coordinator

Catering

Staff

Name

Subject

Role

T Walters

Catering Manager

A Broughton

Catering

C Briscoe

Catering

A Fleming

Catering

J Knott

Catering

S Nedza

Catering

L Todd

Catering

S Watson

Catering

E Renshaw

Midday Supervisor

Design Technology and Art

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

M Pezzack

DT

Curriculum Leader of DT and Art

Staff

Name

Subject

Role

B Pick

DT

KS4 Progress Leader

H Rogers

DT

Teacher (Supply)

C Wilkins

Art

Teacher

E Buxton

Art

Teacher

H Hepworth

Art

Teacher

English

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

A Gyte

English

Curriculum Leader of English

Staff

Name

Subject

Role

P Beedle

English

Acting Headteacher

A Smith

English

Teacher / Literacy Co-ordinator

N Patel

English

Teacher

P Hall

English

Teacher / Head of Nightingale

K Page

English

Teacher

Vacancy

English

Teacher

Humanities

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

G Rai

Humanities

Curriculum Leader of Humanities

Staff

Name

Subject

Role

Y Exley

Humanities

Teacher

B Berhane

Humanities

Teacher

N Hughes

Humanities

Teacher

B Clarke

Humanities

Teacher

ICT and Business

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

L Gilbert

ICT and Business

KS3 Raising Standards Leader

Staff

Name

Subject

Role

S Siame

ICT and Business

Teacher

G Cousins

ICT and Business

Teacher

Languages

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

G Quick

Languages

Curriculum Leader of Languages

Staff

Name

Subject

Role

A Decaudaveine

Languages

Teacher

Y Lamoudi

Languages

Assistant Head (Trust)

Learning Centre

Staff

Name

Subject

Role

E Nemeth

EAL

Teacher of EAL

L Stokes

Nurture

Nurture Teacher

E Hughes

Nurture

Nurture Teacher / Safeguarding Officer

C Wibberley

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

Y Garbett

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

D Bual

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

M Nwokolo

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

J Hargreaves

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

P Bailey

Learning Support

Learning and Inclusion Assistant

M Kinderys

Learning Support /EAL

Learning and Inclusion Assistant

N Smith

Vocational

Director of DSEN

Maths

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

P McCaughey

Maths

KS4 Raising Standards Leader / Curriculum Leader of Maths

N Prasad

Maths

Second in Department / Curriculum Leader of Maths

Staff

Name

Subject

Role

W McNaught

Maths

Director of Attendance, Parental Engagement and Ethos.

G Cousins

Maths

Teacher

C Parker

Maths

Teacher

A Todd

Maths

Teacher

Other Support

Staff

Name

Subject

Role

J Cook

DT

DT Technician

E Hughes

Nurture

Safeguarding Officer

S Boulton

Science

Science Technician

J Garton

Science

Science Technician

M Cooper

Cover

Associate/Cover Teacher

J Sweetman

Cover

Associate/Cover Teacher

S Clewlow

Systems Manager

B Leeming

IT Technician

R Leach

Information and Resources Manager / Librarian

S Whiting

Safeguarding Officer

PE

Staff

Name

Subject

Role

A Todd

PE / Health and Nutrition

Teacher

L Cameron

PE / Dance

Teacher

E Bradbury

Music

Teacher (Trust)

*Vacancy

Drama

Teacher (Trust)

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

A Winfield

PE

Curriculum Leader of PE / KS3 Progress Leader

Staff

Name

Subject

Role

L Turner

PE

Assistant Head Behaviour and Attendance

P Brown

PE

Director of Teaching and Learning

A Hopkins

PE

Teacher / Head of Shackleton

A New

PE

Teacher / Head of Windsor

Z Hughes

PE

Teacher / Enrichment Coordinator

Safeguarding

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

Richard

Counsellor

Fran

Counsellor

Miss Hughes

Safeguarding Officer

Mrs Matthews

Designated Safeguarding Lead

Mrs Whiting

Deputy Safeguarding Lead

Science

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

R Beale

Science

Director of Timetabling and Curriculum / Curriculum Leader of Science

Staff

Name

Subject

Role

G Sumpton

Science

ITT Coordinator / Teacher

B Pearce-Brindley

Science

Acting Deputy Headteacher

A Chilton

Science

Director of Alternative Provision

M Holmes

Science

Teacher

C Hill

Science

Teacher

A New

Science

Teacher / Head of Windsor

Z Hughes

Science

Teacher / Enrichment Coordinator

V Marciano

Science

Teacher / Schools Direct

Senior Leadership Team

Staff

Name

Subject

Role

P Beedle

English

Acting Headteacher

B Pearce-Brindley

Science

Acting Deputy Headteacher

A Chilton

Science

Director of Alternative Provision

R Beale

Science

Director of Timetabling and Curriculum / Curriculum Leader of Science

N Smith

Vocational

Director of DSEN

P McCaughey

Maths

KS4 Raising Standards Leader / Curriculum Leader of Maths

W McNaught

Maths

Director of Attendance, Parental Engagement and Ethos.

L Gilbert

IT

KS3 Raising Standards Leader

P Brown

PE

Director of Teaching and Learning

L Turner

PE

Assistant Head Behaviour and Attendance

H Matthews

Director of Safeguarding

L Thresher

Finance Manager

Y Lamoudi

Languages

Assistant Head (Trust)

Student Engagement Team

Staff

Name

Subject

Role

Mrs H Glenn

SET Team Leader

Miss O Thomas

Student Engagement Team Member

Mrs J Allen

Student Engagement Team Member

Mrs J Brown

Student Engagement Team Member

Mr M Dale

Student Engagement Team Member

Miss M Henry-Morgan

Student Engagement Team Member / Head of Brunel

Vocational

Curriculum Lead

Name

Subject

Role

*Vacancy

Vocational

Curriculum Leader of Vocational and IAG

Staff

Name

Subject

Role

N Smith

Vocational

Director of DSEN

J Peach

Vocational

Teacher

L Gallagher

Vocational

Teacher

Also in this section

Merrill Online

Merrill Life

Blogs

Read blog

Upcoming events

Event details

Student's work

See work

Student awards

Award details